İkon Diş – Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

BAHÇEŞEHİR (+90) 544 694 64 40

HADIMKÖY (+90) 544 694 64 64

METAL ALTYAPILI PORSELEN KAPLAMALAR

Ağız ve dişlerinizdeki her sorunu tespit etmek ve tedavi sağlamak için en modern tedavi yöntemlerini ve teknolojik araçları kullanıyoruz.

Eski bir yöntem olan bu kaplamaların alt yapısı birçok metalin birleşimden oluşup estetik görünüm için üstü porselen ile kaplıdır. İlk yapıldığı yıllarda diş rengini beğenmeyen hastalarda estetik bir avantaj sunan popüler bir yöntemdi. Bununla birlikte güncel estetik kaplamaların (Zirkonyum, E-max) ortaya çıkmasıyla estetik avantajını kaybetmiş, sadece dişlerin üzerlerini örtüp dayanıklılık sağlayan yapılar olarak kalmıştır.

İmplantlar mevcut dişlerin yerlerini birebir doldurdukları için günümüz diş hekimliğinin en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Çünkü mevcut çene kemiğinin içine konulduğunda kemik ile tamamen birleşerek çok dayanıklı bir yapı haline gelmektedir. Bu dayanıklı yapının üzerine yerleştirilen porselen veya zirkonuyum yapıdaki dişlerle tam bir diş yapısını oluşturmaktadır. Üzeri sararmış ve aşınmış, kök yüzeyi ise iltihaplanmış mevcut dişe göre fonksiyon ve estetik olarak daha iyi bir çözüm sunmaktadır.

METAL ALT YAPILI PORSELEN KAPLAMALARININ KULLANIM ALANLARI

• Madde kaybının çok fazla olup, dolgu ile tedavi edilemeyecek özellikle arka dişlerde
• Geçmişte yapılmış ancak diş ve dişeti uyumu bozulmuş vakalarının yenilenmesi gerektiğinde
• Diş ve gülüş yapısını estetik olarak iyileştirmek isteyip ancak ekonomik olarak diğer yöntemlerde zorlanan bireylerde
• Diş eksikliğinde implant yerine köprü yaptırmak isteyen bireylerde

METAL DESTEKLİ PORSELEN KURON UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Estetik kaplama uygulamalarına göre ekonomik bir seçenektir.

METAL DESTEKLİ PORSELEN UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Tedavinin tanısı ve gerekli hazırlıkları için radyolojik görüntüler incelenip klinik muayene yapılır. Ardından ilgili bölgeler lokal anestezi ile uyuşturulur. Dişlerin her yüzeyi bir miktar aşındırılarak diş hazırlığı tamamlanır. Diş etinin düzenlenmesi için gerektiğinde geçici protezler yapılarak hasta hem hassasiyet sorunu hem de estetik problemi yaşamaz. 1 hafta sonra hasta tekrar çağrılarak iyileşmiş dişetleri ile ölçü alınır.
Ölçü laboratuvara gidip geldikten sonra önce altyapı sonra üstyapı provaları yapılır. Hasta tarafından da estetik olarak uygun görülürse kaplamalar diş yüzeyine yapıştırılır.

METAL DESTEKLİ PORSELEN KURON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Metal destekli kuron porselenler herhangi bir diş eti uyumsuzluğu olmadığı müddetçe uzun yıllar kullanılabilecek restorasyonlardır. Diğer tüm restorasyonlarda olduğu gibi ağız hijyeninin yüksek tutulması ve düzenli diş hekimi kontrolü restorasyonun ömrünü uzatacak önemli kriterlerdir.
Dişeti problemi olmayan bireylerde metal destekli porselen kuronlar uzun yıllar kullanılmaktadır. Dişeti problemlerinin oluşmaması için tedavi sonrası ağız hijyeni çok yüksek olmalı ve düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmelidir.

İkon Diş ile Bağlantıda Kalın

Copyright © LirikMedia 2023 All Right Reserved.