İkon Diş – Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

BAHÇEŞEHİR (+90) 544 694 64 40

HADIMKÖY (+90) 544 694 64 64

ESTETİK KAPLAMALAR (ZİRKONYUM, E-MAX)

Ağız ve dişlerinizdeki her sorunu tespit etmek ve tedavi sağlamak için en modern tedavi yöntemlerini ve teknolojik araçları kullanıyoruz.

Son yıllarda diş hekimliği alanının estetik tarafı çok hızlı ve çok büyük gelişimler göstermiştir. Bu durum özellikle eksik dişlerin alanını doldurmak için kullanılan köprü ve kaplama tedavilerinde yaşanmıştır. Estetik kaplamalardaki bu gelişim birçok kişi tarafından kolayca fark edilen dişlerin sanal görüntüsünü fark edilmeyen doğal diş görüntüsüne taşımıştır. Estetik kaplamalarda kullanılan E-max ve zirkonya materyallerinin sahip olduğu ışık geçirgenliği sayesinde bu doğal görüntü sağlanmaktadır. Eskiden uygulanan metal altyapılı porselen kaplamalarda ise maalesef bu özellik bulunmamakta, hatta zaman içinde dişetinde metalik bir renk oluşturmakta ve dişeti problemleri yaratmaktadır. Estetik kaplamalarda kullanılan materyalin bir diğer önemli özelliği ise biyouyumluluğunun çok yüksek olması nedeniyle dişeti ve diş çevre dokularla uyumu çok çok iyidir. Hem doğal görünüme yakınlığı hem de dişeti ve çevre dokulara uyumu sayesinde çok uzun yıllar kullanılabilmektedir.

İmplantlar mevcut dişlerin yerlerini birebir doldurdukları için günümüz diş hekimliğinin en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Çünkü mevcut çene kemiğinin içine konulduğunda kemik ile tamamen birleşerek çok dayanıklı bir yapı haline gelmektedir. Bu dayanıklı yapının üzerine yerleştirilen porselen veya zirkonuyum yapıdaki dişlerle tam bir diş yapısını oluşturmaktadır. Üzeri sararmış ve aşınmış, kök yüzeyi ise iltihaplanmış mevcut dişe göre fonksiyon ve estetik olarak daha iyi bir çözüm sunmaktadır.

ESTETİK KAPLAMALARIN (ZİRKONYUM, E-MAX) KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

• Diş eksikliklerinde implant yaptırmak istemeyen bireylerde köprü olarak kullanılan dişlerde
• Çok fazla işlem görmüş veya çok büyük dolgulu dişlerde
• Kaplama veya köprü işlemi görmüş dişlerde
• Yapısal veya renksel olarak problemli dişlerin gülüş tasarımı için tekrar dizayn edilmesi planlanan bireylerde
• Ortodontik tedavi istemeyip ve lamine ile çözülemeyecek çapraşıklığa sahip hastalarda
• Lamine ile restore edilemeyecek kırık veya çatlak dişlerde

ESTETİK KAPLAMALAR (ZİRKONYUM, E-MAX) AVANTAJLARI NELERDİR?

• Klasik porselenlerin opak (ışık geçirmez) ve yapay görünümüne sahip olmayıp, ışık geçirgenliği ile hem doğal hem de ışıl ışıl bir estetik görünüm sağlar.
• Camsı ve dayanıklı yapısı sayesinde hem diş yüzeyinde mikroorganizma miktarını minimum seviyede tutar hem de biyouyumluluğu sayesinde dişeti ve çevre dokuların sağlığını korur.
• Klasik metal altyapılı porselenin aksine alerji riski taşımamaktadır.
• Çok az bilinen bir başka özelliği ise klasik porselenlere göre ısı yalıtımının zayıf olmasıdır. Bu sayede sıcak-soğuk hassasiyeti tedavi sonrasında görülmez.

ESTETİK KAPLAMALAR (ZİRKONYUM, E-MAX) UYGULAMA PROSEDÜRÜ NASILDIR?

Öncelikle ilgili bölgeler için lokal anestezi yapılır. Uyuşturulan dişlerin tüm yüzeylerinde aşındırma yapılarak ideal bir restorasyon için mesafeler ayarlanır. Dişeti ve dişler ayarlandıktan sonra ilgili bölgeden dijital ölçü veya geleneksel ölçü alınarak diş hazırlığı laboratuvara aktarılır. Laboratuvar işleminin ardından öncelikle altyapı ardından bütün yapıların provası yapılarak işlem tamamlanır. Yaklaşık olarak 2 hafta süren bu işlem süresi boyunca hastaya geçici dişler yapılmakta ve hastalar hem fonksiyon hem de estetik olarak bir problem yaşamamaktadır.

ESTETİK KAPLAMA (ZİRKONYUM, E-MAX) UYGULAMALARI AĞRILI MIDIR?

Estetik kaplamaların tedavisinde tüm ilgili dişler ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulduğundan bireyler bu işlemlerde bir ağrı veya acı hissetmezler. İlgili dişlerin aşındırılan bölgeleri sıcak ve soğuk hassasiyeti duymasın diye 1-2 gün içinde geçici kaplamalar hazırlanır. Bu dişler tüm yüzeyi örten özel yapıştırıcı ile geçici olarak yapıştırıldığından tedavi boyunca hassasiyet veya ağrı oluşmaz veya çok az olur. Bu koruyucu önlemler sayesinde bu işlemler hasta açısından genellikle çok yorucu geçmemektedir.

İkon Diş ile Bağlantıda Kalın

Copyright © LirikMedia 2023 All Right Reserved.