İkon Diş – Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

BAHÇEŞEHİR (+90) 544 694 64 40

HADIMKÖY (+90) 544 694 64 64

İMPLANT ÜSTÜ SABİT PROTEZLER

Ağız ve dişlerinizdeki her sorunu tespit etmek ve tedavi sağlamak için en modern tedavi yöntemlerini ve teknolojik araçları kullanıyoruz.

Daha önceden çene kemiği içerisine yerleştirilmiş implantların çene kemiğine tamamen entegre olmasının ardından üst yapı olarak adlandırılan implant üstü protez yapımına başlanır.

Simante (yapıştırmalı) ve oklüzal vidalı olmak üzere iki farklı tür implant üstü sabit protez yapılabilir. Oklüzal veya simante implant tercihi implantların sayısına, dişeti seviyesine, yapılacak dişinin yüksekliğine vb. faktörlere hekim tarafından bakılarak kararlaştırılır. Her iki sistemde de ister metal alt yapılı protezler ister zirkonyum tercihi yapılabilmektedir.

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLERİN YAPIMI NASILDIR?

Daha önceden çene kemiğin içine yerleştirilmiş ve kemiğe tamamen kaynamış-entegre olmuş implantların üzerine dişeti şekillendirici bir parça takılır. Yaklaşık olarak 1 hafta beklenilip dişeti şekillendikten sonra tam olarak protez aşamasına geçilir. Bazı hastalarda ise bu dişeti şekillendirici apareyi implant cerrahisi sırasında yerleştirilebilir.
İmplant üstü protez uygulamasının ilk aşaması ölçüdür. Ölçü için dişeti şekillendiriciler çıkarılıp ölçü parçaları implant üstüne takılarak geleneksel ölçü veya 3 boyutlu tarayıcılar ile ölçü alınır. Labotuvar bu ölçü üzerinde çalışmasıyla birlikte protez tamamlanarak hastaya uygulanır. Oklüzal vidali sistemler implant üstüne vidalanırken, simante sistemler direk kesik diş gibi diş üzerine yapıştırılır.

İMPLANT ÜSTÜ PROTEZLERİN BAKIMI NASILDIR?

Tüm protezlerde olduğundan çok daha zor olsa da eğer iyi fırçalanmazsa implantların etrafındaki dişeti daha sonra kemik iltihaplanabilir. Bu nedenle ağız hijyeninin en üst seviyede olması gerekmektedir.
En az 2 dakika boyunca dişlerin her yüzeyi fırçalanmalıdır. Fırçalama tekniği dişetinden dişin ucuna doğru önce yuvarlak hareketleri ile en son olarak ise süpürme şeklinde olmalıdır.
Özellikle geceleri ağız asiditesinin artıp, ağız kuruluğu oluşur. Bu nedenle yatmadan önce fırçalama hiçbir zaman aksatılmamalıdır.
İmplant ile normal diş arasındaki dişeti papili yoktur. Çünkü hasta implant yapılan bölgeyi çok önceden çektirdiği için dişetlerini dolduran papil kaybolmuştur. Bu nedenle implantlar arasındaki veya implant-diş arasındaki boşluklar özel arayüz fırçaları veya basınç su fışkırtan ağız duşları ile temizlenmelidir.
6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolü aksatılmamalıdır.

İkon Diş ile Bağlantıda Kalın

Copyright © LirikMedia 2023 All Right Reserved.