İkon Diş – Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

BAHÇEŞEHİR (+90) 544 694 64 40

HADIMKÖY (+90) 544 694 64 64

İMPLANT ÜSTÜ HAREKETLİ PROTEZLER

Ağız ve dişlerinizdeki her sorunu tespit etmek ve tedavi sağlamak için en modern tedavi yöntemlerini ve teknolojik araçları kullanıyoruz.

Hareketli yani takıp çıkarılabilir protezler tutuculuğunu tamamen yumuşak dokulara vakum yapma ve bazı girinti alanlarda almaktadır. Ancak bu tutuculuk özellikle kemikleri erimiş ve dilin hareketli olduğu vakalarda çok azdır. Bu tutuculuk eksikliği ve protezin sürekli çıkması hastanın yeme-içme ve konuşma fonksiyonunu kötü anlamda etkilemektedir. Dişleri hiç olmayan vakalarda tam protezlerin tutuculuğunu ve stabilitesini artırmak için üst çenede en az 4 alt çenede ise en az 2 adet implant yerleştirilip hareketli protez bunların üzerine yerleştirilir. Bu şekilde protez oynaması, yerinden çıkması ve konuşma-yemek yeme güçlüğü ortadan kalkmış olur.

Ayrıca sabit yapıdaki gibi daha fazla implant sayısından kaçınılmış olunur. Hem daha ekonomik hem de cerrahisi daha az olan bir seçenektir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

Yumuşak dokudan destek alan geleneksel tam protezlere göre oldukça tutucu ve hareketsiz olduklarından daha rahat yemek yeme ve daha düzgün konuşma sağlar.
Dişlerin yanı sıra yumuşak doku yapılarını da pembe yapısıyla taklit edebildiğinden estetik olarak daha güzel görünüme sahiptir.
Çıkarılabilir ve takılabilir olduklarından rahatlıkla temizlenebilirler.

UYGULAMASI NASILDIR?

Klinik ve radyolojik değerlendirmenin sonucunda eğer alt çeneye en az 2 üst çeneye en az 4 implant yerleştirilir. İmplantların kemikle olan entegrasyonu tamamlandıktan sonra implantüstü parçalar yerleştirilir. Tam protezlerle bağlantı kuracak implantüstü parçaları ball, locater ve bar olarak adlandırılıp farklı yapılara sahiptir. Hangi parçanın hangi vakada kullanılacağı hekimin bilgisi ve klinik tecrübesine göre değişiklik göstermektedir. Hareketli protezlerin bu yapıların üzerine gelecek alanlara göre özel boşlukları mevcuttur. İmplant üstü parça ile hareketli protezin yuvası birleşimi anahtar-kilit sistemi gibidir. Bu sayede tam protezlerin hem tutuculuğu hem de stabilitesi sağlanır. İmplantüstü parçaların hareketli protezlerle tam olarak uyumlandırılması hem özel malzeme gerektirme hem de tecrübe gerektirmektedir.

BAKIMI NASIL YAPILIR?

Her yemekten sonra ve gece yatmadan önce protezler çıkarılıp temizlenmeli, ayrıca implantüstü parçalar ve etrafındaki dişeti fırçalanmalıdır.
Tam protezlerin temizliğinde diş macunu kullanılmadan özel temizleme tozları ve protez fırçası kullanılmalıdır.
6 ayda bir diş hekimi kontrolü ihmal edilmemelidir.

İkon Diş ile Bağlantıda Kalın

Copyright © LirikMedia 2023 All Right Reserved.