İkon Diş – Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği

BAHÇEŞEHİR (+90) 544 694 64 40

HADIMKÖY (+90) 544 694 64 64

KÖK KANAL TEDAVİSİ

Ağız ve dişlerinizdeki her sorunu tespit etmek ve tedavi sağlamak için en modern tedavi yöntemlerini ve teknolojik araçları kullanıyoruz.

Diş yüzeyindeki çürüklerin ilerleyip dişlerin damar sinir paketi kısmına ulaşırsa tüm kök yapılarında inflamasyon oluşur.
Çok ilerlemiş dişeti rahatsızlığı olan bireylerde dişetinin altından kök ucuna ulaşırsa yine tersiyer olarak kök damar yapılarında inflamasyon ve ona bağlı şiddetli ağrı oluşur.

Kaza geçiren ve travmaya maruz kalan bireylerde de diş kök yapılarına bağlı damar sinir paketinde inflamasyon ve ağrı oluşur.
Bu durumların tümünün tedavisi etkilenen sinir damar paketinin temizlenerek kök kanal tedavisi yapılamasıdır. Kök kanal tedavisinin başarısı için güncel sistemlerin kullanılması çok önemlidir. Çünkü kanal içerisinin kök ucuna kadar ideal olarak temizlenmesi nerdeyse ancak bu sistemlerle yapılabilmektedir. Bunların başında gelen aletler endodontik döner alet sistemi ve apeks locater aletidir. Bunların yanı sıra en önemli faktör tecrübeli bir hekimin bu aletleri kullanıp teorik bilgisiyle birleştirmesidir.

DÖNER ALET SİSTEMLERİ VE APEKS LOCATER AVANTAJLARI

Eski dönemlerde diş hekimliğinde kök kanal tedavisinde sadece el aletleri kullanılıp röntgen alınıyordu. Bu sebeple istenilen ideal kanal temizliği ve şekillendirilmesi yapılamamaktaydı. Endodonti alanındaki teknolojik gelişmeler sayesinde kök kanal tedavilerinin başarısını artıran, daha iyi bir şekilde kanal içerisinin yıkanmasını sağlayan, kök ucuna rahatlıkla ulaşabilen ve daha kısa tedavi süresi sunan döner alet sistemleri ortaya çıkmıştır.

Bu avantajlarından dolayı kliniğimizde döner alet sistemleri bütün kök kanal tedavi türlerinde mütemadiyen kullanılmaktadır.

KÖK KANAL TEDAVİSİ UYGULAMASI NASILDIR?

İlk olarak lokal anestezi işlemi ile ilgili bölge uyuşturularak hastanın işlem sırasında hiçbir ağrı duymaması sağlanır. Çürük dokular temizlendikten sonra damar sinir paketinin bulunduğu pulpa odasındaki sinir-doku yapıları ve mikroorganizmalar temizlenir. Pulpa odasına ulaşıldıktan sonra döner alet sistemlerine geçilerek kök kanallarının ucuna kadar tamamen hem temizlenir hem de şekillenir. Şekillendirilip düzgün hale getirilen kök kanalları biyouyumlu özel materyallerle doldurulur. Kök kanalları doldurulduktan dişin dayanaklılık durumuna göre dolgu, inley-onley ve kaplama yapılır.
Lokal anestezi altında yapılan uygulamada amaç; etkilenmiş sinir kanallarından doku kalıntıları ve bakteri toksinlerini uzaklaştırmaktır. Daha sonra yine özel döner alet sistemleri ile sinir boşlukları şekillendirilir ve doku dostu bir materyal ile kök dolumu yapılır. Daha sonra da üst kısmın madde kaybına göre dolgu, onley–inley, kaplama gibi restorasyon seçenekleri değerlendirilir. Kanal tedavisi köklerin yapısı ve genel iltihabi durumu göre tek seansta veya birkaç seansta yapılabilir.

İkon Diş ile Bağlantıda Kalın

Copyright © LirikMedia 2023 All Right Reserved.